TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Lucky Mom solgt for 625.000 kroner

af | 28. okt 2024 | Nyheder

Der blev sat rekord pรฅ travauktioner.dk i aftes, da 2-รฅrige Lucky Mom solgtes for 625.000 kroner.

Lucky Mom

Den spรฆndte situation mellem hesteejeren Glenn Syvaldsen og trรฆner Jeppe Juel, der bl.a. har medfรธrt at Derbyvinderen Icebreaker har forladt Juels stald, var รฅrsagen til at den 2-รฅrige Ready Cash-sรธn, Lucky Mom sรธndag aften var udbudt pรฅ travauktioner.dk.

Hesten var ejet af Glenn Syvaldsen, Stald Sotto og Team Juel i forening, og var som รฅring kรธbt pรฅ en fransk auktion for 50.000 Euro โ€“ 375.000 kroner.

-Jeg ville rigtig gerne beholde Lucky Mom. Det er โ€min diamantโ€ i travsporten โ€“ det er den bedste hest, jeg har haft med at gรธre, og det er med fuldt overlรฆg, at den ikke har startet i รฅr, men er trรฆnet med henblik pรฅ at den skal debutere som 3-รฅring, siger Jeppe Juel.

Under mรฆrket Fleksnes bรธd Jeppe Juel pรฅ auktionen fรธrst 325.000 kroner og siden 375.000 kroner.

Sรฅ trรฅdte Glenn Syvaldsen under mรฆrket, Olympenstables ind pรฅ arenaen, og bรธd 400.000 kr.

Juel svarede igen med 500.000 kr.

Syvaldsen bรธd over med 525.000 kr.

Juel bรธd sรฅ 600.000 kroner inden Syvaldsen bรธd 625.000 kroner, der endte med at blive det vindende bud.

-Jeg kunne have fortsat, men det havde Glenn (Syvaldsen) nok ogsรฅ, siger Jeppe Juel.

Glenn Syvaldsen vandt altsรฅ auktionen, og tilbรธd efterfรธlgende John Kirketerp, Stald Sotto fortsat ejerskab i hesten, hvad der blev accepteret.

-Det var mit forslag, at Lucky Mom skulle pรฅ auktion for at lรธse den konflikt, der er blandt Syvaldsen og Juel, og uanset hvem der havde vundet auktionen, sรฅ ville jeg vรฆre interesseret i fortsat ejerskab af hesten, siger John Kirketerp.

Og hvad skal der nu ske med Lucky Mom?

-Den gรฅr i trรฆning hos Steen Juul, siger John Kirketerp.