TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Ingen sejr, men 107.800 kroner i præmier

af | 8. mar 2023 | Nyheder

Fire andenpladser var de bedste placeringer af de 14 dansktrænede heste, der tirsdag var til start på Jägersro.

TRods en meget stor startfejl nåede Shallow med Flemming Jensen alligevel frem til en andenplads.

Ole Møllers Lord Ravin med Ken Ecce bekræftede formen fra Lunden forleden og blev nummer to i 2. løb.

Graud Larose med Steen Juul var spillet til næstfavorit i 4. løb, og besatte også andenpladsen bag stiorfavoritten Mercury Boko med Rick Ebbinge, der var spillet ned til odds 1.35.

Alex Haagensens Ecco Elholm var kuskeskiftet til Stephanie Werder, og Jägersro-pigen kvitterede for køreturen med en overraskende andenplads. Ecco Elholm stod til 31 gange pengene som vinder.

Shallow med Flemming Jensen var spillet til favorit i 7. løb, men galoperede stort fra start.

Alligevel formåede den at løbe op og sluttede på andenpladsen bag Cosmic Reaction med Joakim Lövgren.

Uden galoppen havde Shallow været storvinder!

Flemming Jensen var også hårdt betroet med Golden Rain i 8. løb, men efter en udvendig rejse den sidste kilometer slap kræfterne op i opløbet og parret sluttede på en femteplads.

Den største enkelte præmie hentede Shallow (Dominion Beach) med 25.000 SEK, mens de tre andre andenheste hver fik 15.000 SEK.

Tilsammen tjente de 14 dansktrænede heste 107.800 SEK.

Tirsdagens program var præget af snestormen og ikke færre end 19 heste var slettet, mens der var 10 kuskeændringer.