Tast of Bourbon alene over banen
Ikke siden 2008, hvor Nobodybeatsthebeat vandt til 12:10, har Dansk Hoppe Derby haft så stor en favorit som Tast of Bourbon bliver i eftermiddag.
Akkurat som Nobodybeatsthebeat var sine konkurrenter overlegen, så er Tast of Bourbon med legendariske Jean Pierre Dubois i sulkyen det.
Og i eftermiddag er det ikke spørgsmålet om, hvem der vinder Hoppe Derbyet, men snarere om hvem der bliver nummer to.
Mange hælder til at Toffiefee D med Steen Juul er den næstbedste hest i feltet, men jeg tror mere på The Shadow med Palle Günther, der fik et meget hårdere løb end Toffiefee D i Hoppe Prøven.
Men måske er Dubois’ anden hest, To Soon med Birger Jørgensen i virkeligheden det bedste bud på pladsen nærmest Tast of Bourbon.
Eftermiddagens program med 13 løb indledes klokken 12.35 med to løb for 2-åringer og 1. løb kan 1 Amaretto med Gordon Dahl være et god bud på sejren, men favorit bliver utvivlsomt svenske 9 Seul en Tete med Kasper K Andersen, som kommer med en godkendelse i 1.18.1/2140 m.
Programsiderne til eftermiddagens løb med tips kan du dowloade på dette link – klik her