Morten Friis havde sรธndag eftermiddag taget turen til Bahrenfeld-banen i Hamburg, hvor Bild Hamburg Pokal med en fรธrsteprรฆmie pรฅ 15.000 Euro lokkede for staldens stjerne, Politiken.

Morten Friis havde en god eftermiddag i Hamburg.
Politiken leverede en godkendt indsats og med 1.10.9 var han 0,7 sekunder under den gamle banerekord!!
Det rakte dog kun en fjerdeplads, der var .500 Euro vรฆrd.
Lรธbet var det hurtigste, der nogensinde er kรธrt i Tyskland og vandtes af Banks (Abano AS) med nordjyden Michael Larsen i sulkyen i fornemme 1.09.9.
Michael Larsen kom senere pรฅ dagen igen pรฅ vinderpladsen, da han kรธrte fรธrst over stregen med svenskfรธdte Ravanelli (Revenue) i 1.14.6a/2200 m.
Her var Tip Chip med Morten Friis en god nummer to i 1.14.8 โ prรฆmie 600 Euro.
Desuden blev Morten Friis nummer tre med sรฅvel Wonder Flame i 1.18.8a/2200 m og Pippi Reerstrup i 1.16.3/2720 m โ de fik hver 350 Euro i prรฆmie
Morten Friis var desuden nummer fire over mรฅl med Daniel Newport, men blev diskvalificeret for at kรธre uden for banen โ det kostede 20 Euro i bรธde!
I alt indkรธrte Team Friis cirka 29.000 kroner denne sรธndag i Hamburg.
