V86-spillet, der har en jackpotpulje på over 3 millioner forlods afvikles i afte på Jägersro og Solvalla. Og på Jägersro er der danske favoritter i tre af de fire afdelinger.
I 1. afdeling er Joakim Lövgren-trænede La Chris med Tyler Mifsud favorit på 32% men også Hans Henning Kristoffersens 5 Bekir H T V med Ken Ecce fra tillæg er hårdt betroet, spillet på 24%.
4 Giggler med Henrik Thomsen er spillet på 6%.

I 3. afdeling, hvor der blot er seks heste til start, er 1 Ideal Stone med Johan Untersteiner favorit på 46%.
Der er tre hest med dansk tilknytning til start i 5. afdeling – største chance har Familien Stenaas opdræt, 7 Le Peak med Joakim Lövgren, spillet på 21%, mens Anita Bakkegaard Hansens 4 Luci de Lux med Christian Nissen er spillet på 8% og Henrik Thomsens 2 Luisa med Jörgen Sjunnesson på 2%.
Endelig er Michael Hovgaards opdræt, 11 La Liga Boy med Christoffer Eriksson favorit i 7. afdeling på 42%.
La Liga Boy imponerede stort i Dansk Trav Derby ved at løbe op til en fjerdeplads efter en stor startgalop, der kostede 100 meter.
Her skal den udover over 2640 m volte med 20 meter tillæg.
På Bet25 er Anders Nilsson klar med tips til løbsdagen – klik her
