TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Fortsætter Ready Cash-dominansen?

af | 15. feb 2026 | Nyheder

I eftermiddag køres der første Gruppe 1-løb for den franske 2023-årgang – Criterium des Jeunes på Vincennes – det er et løb der i høj grad har stået Ready Cash siden han selv vandt løb et i 2008!

Ingen hingst har i moderne tid domineret unghesteløbene i Frankrig som Ready Cash og ikke mindst er det sket i Criterium des Jeunes – eller som det nu også hedder Prix Comte Pierre de Montesson for at hædre en mangeårig præsident for det franske centralforbund.

Ready Cash vandt selv løbet  i 2008 og siden har han haft ikke færre end syv vindere i årene 2013 – 2025.

Ready Cash har gennem årene sat sit præg på Criterium des Jeunes. Og gør det fortsat

I år er der to afkom efter Ready Cash til start – Not This Time og Nuevo Cash – sidstnævnte med Thei Duvaldestin er en af favoritterne.

Men i feltet på 14 er der ikke færre end ni af deltagerne, der har Ready Cash i deres afstamning!

Phillippe Allaire er den træner, der har trænet flest vindere i nyere tid i løbet – fem gange er det hidtil blevet til, og i år har han en god vinderkandidat i hoppen, Normandie Niemen (Italiano Vero) med David Thomain.

Normandie Niemen har startet syv gange og har vundet fire sejre – senest Prix Roquepine i Prix d’Amerique-weekenden i 1.13.7/2700 m.

Thierry Duvaldestin har trænet fire vindere af Criterium des Jeune og sender Net Money (In the Money) med Clement Duvaldestin og Nuevo Cash (Ready Cash) med Theo Duvaldestin til start – Nuevo Cash er også en af favoritterne.

Det er Nob Hill (Gu d’Heripre) med Mathieu Mottier også – den indledte karrieren med fire sejre, galoperede i femte start og var senest målfotoslået i Prix Paul Viel i Prix d’Amerique-weekenden af belgiske US Darby, der kom flyvende udvendigt og fangede Nob Hill på stregen.

Criterium des Jeunes køres over 2700 meter volte og har en samlet præmiesum på 200.000 Euro.

Det er 6. løb med start klokken 15.50.

Forinden skal to danskejede heste i aktion.

I 2. løb, start klokken 13.23 har Egebro Racings 4-åring Go Big Effe (Gu D’Heripre), der trænes af Erik Bondo og køres af Benjamin Rochard topchance efter en andenplads i sidste start – her havde den ikke startet i flere måneder.

Distancen er 2700 meter og den samlede præmiesum er på 40.000 Euro.

I 5. løb klokken 15-15, Prix d’Arras starter Erik Bondo Stutteri Hole in Ones Dowhatyoudodowell (Maharajah) med Francois Lagadeuc.

Dowhatyoudodowell er godt inde i løbet, der er lukket ved 234.000 Euro – han  starter med 229.748 Euro – distancen er 2700 meter volte og den samlede præmiesum er på 59.000 Euro.

Løbet er 1. afdeling i ATG/bet25s V4-spil til Vincennes.