Med nรธjagtig en mรฅned til Broline Copenhagen Cup er den fรธrste hest i dag blevet officielt inviteret . Det er den lynhurtige norske BBS Sugarlight.

BBS Sugarlight med Peter Untersteiner vandt Koster Mem.
BBS havde en fantastisk sรฆson i fjor, hvor den gik fra den svenske Klasse 1 og op i Gulddivisionen!
Vi fik ogsรฅ BBS Sugarlight at se her pรฅ Lunden, hvor den vandt Koster Memorial.
I alt blev det til 11 sejre i fjor โ og i karrieren er det forelรธbig blevet til 17 sejre og 2.2 mio. NOK. Rekorden er sรฅ fin som 1.09.9.
BBS Sugarlight skal inden Copenhagen Cup starte i Olympiatravets finale, hvortil den har fรฅet et wildcard.
Det fik den efter en flot prรฆstation forleden pรฅ Romme, hvor den gik udvendigt pรฅ On Track Piraten og kun var kort slรฅet af denne til en andenplads.
BBS Sugarlight er svenskfรธdt, men norskejet og trรฆnet af Fredrik Solberg, men kรธres i lรธb af Halmstad-trรฆneren Peter Untersteiner.
