TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

La Chris vandt igen

by | 17. Sep 2026 | Nyheder

Lars Jensens La Chris har omsider fรฅet hul pรฅ bylden og onsdag aften vandt den 4-รฅrige hingst for anden gang i trรฆk.

La Chris (Laughing Stock) er I trรฆning hos Joakim Lรถvgren pรฅ Jรคgersro og havde igen dennes fรธrstemand, Mifsud Tyler i sulkyen.

Parret var favorit i V86-1 og indfriede forventningerne sikkert efter at have fรธrt fra start.

La Chris vinder sikkert foran Giggler

La Chris med Mifsud Tyler vandt sikkert i 1.14.2/2140 m โ€“ pรฅ andenpladsen var det ogsรฅ dansk med Giggler med Henrik Thomsen i 1.14.4, mens Jรธrgen Lorentzens Fabison med Bernado Grasso blev nummer fire i 1.14.5 og Hans Henning Kristoffersens Bekir HTV med Ken Ecce nummer fem i 1.13.8/2160 m.

Der var 60.000 SEK i fรธrsteprรฆmie – sejren med La Chris var i รธvrigt en af tre sejre denne lรธbsdag til Mifsud Tyler

I V86-spillet blev det til den enlige danske sejr โ€“ Ideal Stone, der var favorit i 3. afdeling, fรธrte for Johan Untersteiner fra start, men blev fanget til slut og blev nummer fire i 1.11.0a/1640 m โ€“ Black Fire med Joakim Lรถvgren sejrede i 1.10.9.

Anita Bakkegรฅrds Luci de Lux med Christian Nissen besatte en tredjeplads i V85-5 i fine 1.13.5a/2140 m โ€“ prรฆmie 17.000 NOK.

Efter sin fjerdeplads i Dansk Trav Derby var La Liga Boy med Christoffer Eriksson til start i et lรธb over 2640 m volte med 20 meter tillรฆg,

Det blev til en andenplads i V85-7 i 1.14.2/2660 โ€“ bag Brigo med Johan Untersteiner, der vandt i 1.14.7.

I dagens lรธb for 2-รฅringer, der indledte lรธbsdagen pรฅ Jรคgersro, sejrede Anders Westers opdrรฆt, Reilly Westwood (SJโ€™s Caviar), der trรฆnes af Linda Fyhr og havde Stefan Persson i sulkyen. Vindertiden 1.16.3/1640 m – prรฆmie 40.000 SEK