Barok, eller måske mere kendte Baby Tarok, fejrede i går på Skive Trav 1 års fødselsdag med kage i stalden hos John Friis og besøg af op mod 100 medejere af den fine lille hoppe.
Opdrætter og hingsteholder Leif Olsen har udlejet Barok til det fine projekt, og han fortalte i vindercirclen, sammen med mange af medejerne om Barok og hendes nærmeste fremtid, der byder på tilkøring inden sommeren venter med afslapning og græsning inden træningen for alvor starter i sensommeren.
Barok har sin egen Facebook.side, hvor der lige nu er 10.373 “likes” af siden. Barok har rundet 3500 medejere og det er ganske gratis at deltage og blive medejer af hesten, som blev “opfundet” i forbindelse med “Tarok-filmen”.
Det kan sagtens lade sig gøre at blive medejer af Barok og man kan læse mere om hende og projektet på hendes Facebook-side.
Barok har i øvrigt Tarok-blod i sig, da hendes mormor er Tarok-datteren Gloria G T, som er mor til bl.a. Tøjeksperten. David Raymond er stolt far.