TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

A Fair Day – historisk premierevinder af V85

af | 25. okt 2025 | Nyheder

En ny æra blev indledt lørdag, da V85 havde premiere på Jägersro.

Premierevinderen blev A Fair Day med Oscar Ginman, som skrev sig ind i historiebøgerne.
Folkets hest fra Småland, trænet af Elisabeth Almheden, besejrede helt regulært omgangens største favorit Francesco Zet.
– Helt fantastisk og en vidunderlig følelse, jublede Elisabeth Almheden.
– Det er helt utroligt at slå de bedste, og jeg er så utrolig glad, sagde Oscar Ginman.

Den 30. oktober 1993 blev V75 indviet på Jägersro, og den første vinder af spilformen blev Copiad med Erik Berglöf.
Nu, 32 år senere, blev der skrevet ny travhistorie – og samtidig et nyt kapitel i fortællingen om A Fair Day. Kalmartravets stolthed gav ikke den mægtige Francesco Zet skyggen af en chance, da han fra spids sejrede i imponerende stil med Oscar Ginman i sulkyen.

Örjan Kihlström sendte Francesco Zet frem udvendigt for A Fair Day midt i løbet, men den lille kriger og amatørtrænede leder nægtede at give op. Efter et lille ryk ind mod opløbet trak A Fair Day fra og vandt i imponerende stil foran Francesco Zet, som blev nummer to.

Foto Kanal 75

– Jeg har ikke ord, det kan ikke blive bedre. Helt fantastisk og en vidunderlig følelse, jublede træneren og ejeren Elisabeth Almheden.
– Jeg er så utrolig glad for dette. Det er enormt stort at slå de bedste. Han fik endelig et godt startspor og så kunne han vise, at han ikke er dårligere end de andre. Han er fantastisk dygtig. Sikke en vidunderlig hest, sagde Oscar Ginman.
– Det her beviser, at travsporten er for alle og ikke kun for de store trænere, sagde Lutfi Kolgjini med henvisning til, at A Fair Day trænes af en lille amatør med blot tre heste i træning.

“En ny æra begynder – med større gevinster og bedre spiloplevelser”
En god time før premiereløbet havde ATG’s vinderambassadør Hans G Lindskog den store ære at indvie V85 i Jägersros vindercirkel.
– Nu er det tid til et nyt historisk øjeblik, en ny æra begynder. Med V85 vil vi få nye stjerner, der tændes omkring os stort set hver lørdag. Derudover kan jeg garantere, at det nye spil V85 vil give os endnu bedre spiloplevelser om lørdagen. V85 vil give os større gevinster, flere vindere og mulighed for, at jeg kan ringe til endnu flere efter V85, sagde Hans G Lindskog.

Det nye spil V85 blev lanceret med ambitionen om at skabe større spænding og flere vindere. Med flere kombinationer og højere gevinster håber ATG at tiltrække både erfarne spillere og nye entusiaster til lørdagens travløb.
– Vi ser frem til at følge udviklingen og de nye profiler, der vil vokse frem i V85-løbene, sagde Hans G Lindskog under indvielsen.

Premiereomsætningen på V85 nåede 145.316.108 svenske kroner.

Til sammenligning var premiereomsætningen for V75 den 30. oktober 1993 på 39.373.885 svenske kroner.

“Pressemeddelelse fra Kanal 75”