For anden gang denne lørdag kunne opdrætteren Thomas Lind-Holm besøge vindercirklen på Charlottenlund Travbane efter et af hans afkom havde sejret.
Først var det Golden Rain, der i et meget tæt opløb sejrede i 3. løb med Flemming Jensen i sulkyen, og i 9. løb kunne kuldsøsteren Glorius Rain med Birger Jørgensen – og trænet af Flemming Jensen vinde.
Begge heste er ejet og opdrættet af Thomas Lind-Holm, Stutteri Dust, Skive.
Glorius Rain, der som Golden Rain er svenskregistreret, er efter Donato Hanover – Burning Rain og er således et 2. generationsopdræt fra en af de fine hoppelinjer, som Thomas Lind-Holm har.
Ja, Burning Rain er i øvrigt også moder til Hoppe Derbyvinderen Flower Dust (Love You).
Glorius Rain sad i spids fra start til mål, mens staldkammeraten Eenymeenyminymoe med Flemming Jensen havnede udvendigt efter omgangs kørsel
Ingen kunne true Glorius Rain i opløbet, og den trak fra til klar sejr i 1.11.7a/2000 m foran vinderhullets Gabi Kyvsgård med Bo Westergaard i 1.11. og en tapper Eenymeenyminymoe med Flemming Jensen i 1.11.9.
Og apropos navngivningen af Stutteri Dusts opdræt:
Danske heste navngives med kennel-navnet Dust.
Svenske heste med kennel-navnet Rain.
Oprindeligt kaldte Thomas Lind-Holm også sine svenske heste – Dust, men da en svensk opdrætter, der engang havde opdrættet heste og kaldt dem – Dust, gjorde indsigelse, måtte den danske succesopdrætter ændre – og det gjorde han til Rain!
