TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Spilleklub har succes med lynheste

af | 14. okt 2014 | Nyheder

Tre gange om ugen har Tutten på Jydsk Væddeløbsbane åbent i forbindelse med Lunch-løbene på de svenske baner, og i den forbindelse har Tuttens gæster haft stor glæde af at spille Lynheste til V4-spillet.

Tutten på Jydsk Væddeløbsbane, der tirsdag fredag og lørdag har åbent til Lunch-løbene.

Tutten på Jydsk Væddeløbsbane, der tirsdag fredag og lørdag har åbent til Lunch-løbene.

I lørdags blev gevinsten 30.400 kroner, som 10 spillere skal dele.

Men tidligere i år har der været gevinster på helt op til 85.000 kroner.

– Vi var 11 til at dele gevinsten på 85.000 kroner, fortæller Karsten Ingemann, der er ”revisor” i spilleklubben, der egentlig ikke er nogen klub.

– Nej, alle der kommer i Tutten og vil være med i vort spil skal købe en Lynhest til V4-spillet på 100 kroner. Der er ikke noget med at vi spiller en stor bon – nej, det er udelukkende Lynhest til V4-spillet, og så skriver man sin navn bag på kuponen. Så kan man jo håne de andre bagefter, hvis den bon man har købt er en vinderbon.

– Jeg registrerer alle bonner og hvem, der er med i spillet og har vi vundet, så er der udbetaling på samme ugedag ugen efter, fortæller Karsten Ingemann videre.

– Hvis det kun er småbeløb vi vinder, så køber vi lynheste for dem, men det er fortsat således at alle -for at være med i puljen – skal købe nye 100 kroners Lynheste.

– Da vi vandt de 85.000 kroner var vi som sagt 11, og vi fik hver 7.800 kroner – og resten af pengene købte vi så Lynheste for.

– Vi har megen glæde af at mødes i Tutten på disse dage, og det hele foregår i en god og kammeratlig tone, slutter Karsten Ingemann.