TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Slide so Easy udgår i Mesterskab for Danmark

af | 4. jun 2021 | Nyheder

I eftermiddag havde Slide so Easy med Flemming Jensen muligheden for at skrive et stykke dansk travsportshistorie, hvis den kunne vinde Mesterskab for Danmark for fjerde gang i træk!

Som flere andre heste i stalden hos Flemming Jensen har Slide so Easy pådraget sig en halsbetændelse, og kommer derfor ikke til start i eftermiddag på Charlottenlund Travbane.

Her skulle Slide so Easy med Flemming Jensen i sulkyen starte i Mesterskab for Danmark som forsvarende mester – ja, Slide so Easy havde muligheden for at blive den første traver, der vinder DM-løbet for fjerde gang i træk!

Den mulighed bliver desværre ikke til noget.

-Nej, som flere andre heste i min stald er Slide so Easy syg, så han må blive hjemme. De to heste, jeg skulle have startet på Mantorp i morgen, Emoji og Even Steven er også på sygelisten, siger Flemming Jensen.

Flemming Jensen har tre andre startheste på Lunden i eftermiddag, der meldes i fin form.

Det er Eros Zola, Dream Kåsgård og Tycoon Conway Hall – sidstnævnte skal køres af Jörgen Sjunnesson i Mesterskab for Danmark