TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Ready Cash-blodet – også med succes i USA

af | 13. jul 2025 | Nyheder

Ready Cash er død, men hans betydning for travsporten bliver større og større – på begge sider af Atlanten.

Ready for Moni

På vore breddegrader er det Ready Cash-sønner som Face Time Bourbon og Readly Express, der først og fremmest bærer hans blod videre og i USA kan det blive Ready for Moni, der med sin første årgang har fået en flyvende start på avlskarrieren.

Ready for Moni er efter Ready Cash – Nothing but Moni – hun er efter Credit Winner og legendariske Moni Maker, hvis blod også føres videre af International Moni (Love You).

Ready for Moni satte rekord 1.08.7 og tjente 1.204.068 dollars og var en tophest i sin årgang med sejre i bl.a. Zweig Memorial og Dancer Memorial samt en andenplads i The Hambletonian.

Han gik i avlen efter 4 års sæsonen og er opstaldet på Midlands Acres i Ohio og koster 5.000 dollars.

Ready for Moni fik tilført 136 hopper i sit første år i avlen – det kom der 84 føl ud af, og de er to år i år.

Af de 84 har de 51 allerede startet. Af de 51 har de 26 vundet løb – to af dem har løbet 1.11.5 eller bedre.

Ja, og verdens foreløbig hurtigste 2-åring i 2025 er Ready for Moni-hoppen Godusa, der på Scioto Downs (1000 meter bane) har vundet Ohio Sires Stakes med 25.000 dollars i førstepræmie i 1.10.6!

Mest vindende Ready for Moni-afkom på dette tidspunkt er vallakken Ready Russel med 31.000 dollars – den har vundet i 1.11.5.

Hingsten UR Ride is Here har tjent 25.000 dollars og har vinderrekord 1.13.8.

Ready for Monis første årgang solgtes i fjor for en gennemsnitspris a 25.355 dollars (69 solgte) – dyrest var Bee Ready med 250.000 dollars – den er endnu ustartet.

2024-årgangen, der sælges på auktioner i år, er på 59 afkom.