Fredagens 5. løb på Fyens Væddeløbsbane vandtes af Komsålangborg med Knud Mønster i hård kamp med Nobby Stiles – begge heste var i tvivlsom gangart over mål, men fik godkendt og Komsålangborg satte banerekord.

Efter diskvalifikation for urent trav blev af skaffet tilbage i 1970-erne har Dommerkomiteen ikke længere muligheden for at diskvalificere en hest, hvis gangart over mål er særdeles tvivlsom.
Enten er hesten i galop eller pasgang – og så skal den diskvalificeret.
”Grisetrav” godkendes.
Såvel førende Nobby Stiles med Nicklas Korfitsen som angribende Komsålangborg med Knud Mønster var ikke rent travende ved målpassage.
Nu er det svært at se indvendige Nobby Stiles, men udvendige Komsålangborg er på vej/ eller er i galop – over mål.
Som sagt er det svært at afgøre, og dommerkomiteen lod nåde gå for ret.
Komsålangborg (Hillustrious) med Knud Mønster sejrede i 1.12.4a/1640 m – det er ny banerekord for 4-årige hopper – den gamle havde Kaley DC med 1.12.7a/1640 m sat den 23. maj i år i Hoppesprint.
Havde Nicklas Korfitsen vundet med Nobby Stiles havde det været hans tredje sejr på dagen.
Forinden havde han vundet med Niels D. Kristensens Jason Crump (Repay Merci) og egentrænede Songbird (Father Patrick), men også brændt med 13:10-faboritten La Fayette i 1. løb.

Jeppe Juel vandt også to løb – først med Here’s Johnny (Farifant) i 1.12.7 og siden med Lifestyle i fine 1.12.9a/1640 m.
Lifestyle (Chocolatier) er helbroder til Derbyvinderne Extreme og Icebreaker og leverede her sin hidtil bedste præstation i karrieren – den var syv længder foran Warren Buffet med Steen Juul på andenpladsen, der løb 1.13.7.