Keld Gregersen, Aalborg 60 år
En af Danmarks største hesteejere, den aalborgensiske forretningsmand Keld Gregersen, Stutteri Disney fylder 60 år.

Keld Gregersen er en selfmade mand, der startede firmaet A Frost med salg af frostvarer til detailhandlen – det udvikledes sig videre til den store handelsvirksomhed, Geia Foods.
For nogle år siden solgte Keld Gregersen sin del af Geia Foods og helliger sig nu ejendomsinvesteringer – og sine travheste i Stutteri Disney.
Keld Gregersen har haft sin store travsportsinteresse siden ungdomsårene, og den er forblevet usvækket – trods både op og nedture.
Elliot-sagen huskes sikkert af mange endnu – en sag, hvor Keld Gregersen mente at man gik efter ”manden” og ikke efter hesten, og han kørte sagen helt til tops i Landsretten – og tabte!
Til gengæld vandt Keld Gregersen en skattesag – efter en lang kamp – omkring driften af Stutteri Disney.
Og på væddeløbsbanerne har der også været glade stunder, som bl.a. Derbysejren i 2019 med Dumbo, som staldens træner Gordon Dahl kørte til sejr.
Siden blev Dumbo solgt til en italiensk hesteejer, men Keld Gregersen har i flere omgange søgt at købe Derbyvinderen tilbage – dog endnu uden held.
I de senere år har Keld Gregersen primært satset på svensk opdræt, men har endnu ikke haft den samme succes som han havde i årene efter ansættelsen af Gordon Dahl som privattræner.
Trods de udeblevne resultater bakker Keld Gregersen fortsat op om Gordon Dahl og hans personale.
Fra sin mangeårige interesse for travsport ved Keld Gregersen, at det går op og ned i sporten.
Keld Gregersen har også deltaget i dansk travsport på organisatorisk plan – han har siddet som formand i Dansk Hestevæddeløb, hvor han bl.a. var med til at forhandle Sverigesaftalen, og haft sæde i Aalborg Væddeløbsbane, hvor han fik Opdrætterforeningens auktion til Aalborg – de første år i Gigantiumhallen og siden på Aalborg Væddeløbsbane.
I dag fylder Keld Gregersen 60 år, og gør det med en usvækket, ja, inderlig interesse for travsporten.
Tillykke med dagen.