TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Grand Prix-top vælger Halmstad

af | 26. jun 2014 | Nyheder

Tumble Dust, der topper pointberegningen til Jydsk 4-årings Grand Prix, kommer ikke til start i Århus. Træner Tomas Malmqvist har i stedet valgt at starte Tumble Dust i Sprintermästaren i Halmstad.

tumble-dust-mal-1912-jpg-27

Tumble Dust vælger Aarhus fra og starter i Hamlstad.. Foto Kanal75

Sprintermästaren, der er Halmstad Travets største løb, afvikles som et afdelingsløb med fire indledende afdelinger med i alt 37 startende.

Fra de indledende afdelinger går de tre bedste samt den bedst seedede fjerdehest videre til finalen, hvor førstepræmien er på 902.860 SEK.

I de indledende afdelinger er førstepræmien på 100.000 SEK

Tumble Dust skal køres af Bjørn Goop og har ikke just været heldig med startpladsen som nummer otte – yderst på vingen.

Startlisterne til de indledende afdelinger ser således ud:

1. indl.afd. –  1609 m auto

1 Screen Hight – Örjan Kihlström
2 Poochai – Erik Adielsson
3 Amazing Man – Veijo Heiskanen
4 Cool Keeper – Leif Witasp
5 B.B. Tigger – Björn Goop
6 Replay Kronos – Lutfi Kolgjini
7 Tiberius F. – Stefan Söderkvist
8 Magic Your Way – Conrad Lugauer
9 Re Doc – Åke Lindblom
10 Bear Dancer – Ulf Ohlsson

2. indl.afd. – 1609 m auto

1 Herold As – Conrad Lugauer
2 Jarl af Solnäs – Peter Untersteiner
3 Dakota Chip – Örjan Kihlström
4 Bandit Hornline – Robert Bergh
5 Express Duo – Pekka Korpi
6 Radieux – Lutfi Kolgjini
7 Marquis Ås – Jorma Kontio
8 Bearhawaii – Erik Adielsson
9 Reckless – Björn Goop

 3. indl.afd. – 1609 m auto

1 Finally Famous – Ulf Ohlsson
2Västerbo Loveboat – Erik Adielsson
3 Kincannon Hanover – Örjan Kihlström
4 Dream With Me N.L. – Lutfi Kolgjini
5 Ivar Sånna – Jorma Kontio
6 Attack Diablo – Peter Untersteiner
7 Rosso Pomodoro – Johnny Takter
8 Tumble Dust – Björn Goop
9 Let’s Dance D.E. – Jörgen Sjunnesson

4. indl.afd. – 1609 m auto

1 Happy Days – Johnny Takter
2Claudius F. – Stefan Söderkvist
3 Djali Boko – Per Nordström
4 Jonesy – Tuomas Korvenoja
5 Breakbumper – Robert Bergh
6 Windson Yankee – André Eklundh
7 Gimeheaven Sisu – Björn Goop
8 Ark Went In – Johan Untersteiner
9 Dante Boko – Lutfi Kolgjini