TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Farvel efter 42 sejre

af | 22. okt 2017 | Nyheder

Wild Jessie gav Tenna Ipsen og publikum endnu en stor oplevelse, da den 14-รฅrige hoppe vandt pรฅ sรฆsonens sidste lรธbsdag pรฅ Bornholm.

Af Kenn Erik Bech

Travlรธb og travheste handler ikke kun om sejre, prรฆmiesummer, spil eller 1,13 rekorder. Som al anden sport er fรธlelserne i den grad med i spillet, og i lรธrdags pรฅ Bornholms Brand Park udspilledes, som der ofte gรธr pรฅ den sidste lรธbsdag i lรธrdags, endnu en scene hvor travsporten viste hvad den ogsรฅ indeholder.

Ikke siden vi pรฅ Bornholm for nogle รฅr siden pรฅ รฅrets sidste travdag sagde farvel til en anden stjerne, Hector Brogรฅrd, har publikum oplevet nogle lignende.

Jernhoppen sluttede med en sejr
Midt i hele det tรฅrevรฆrende farvel virvar, og mens der ud af hรธjttaleren drรธnede “Time to say goodbye”, stod stout den รฆldre jernlady, Tenna Ipsen fra Svaneke, sammen med de mange fremmรธdte ved vindercirklen, og sammen med en anden jernlady, den 14-รฅrige svenskfรธdte jernhoppe, Wild Jessie.

Den sluttede selvfรธlgelig med bravur og vandt hurtiglรธbet foran sine yngre konkurrenter – kusken John Mikkelsen gjorde sit til, at Wild Jessie skulle slutte lรธbskarrieren med endnu en sejr.

Jubelscener i blandet med vemod
Tenna Ipsen stod nede ved rรฆkvรฆrket, sammen med sin familie, og fulgte lรธbet sรฅ tรฆt pรฅ som muligt.

Da feltet begyndte at gรฅ ud pรฅ sidste omgang, var det lige som man anede, hvor det bar hen. Lรธbet blev i den grad kรธrt til fordel for Tennas sejrshoppe, der lรฅ lige i ryg pรฅ de to heste i front, der hele tiden kรฆmpede indรฆdt om spidsen.

Sjรฆldent, ja mรฅske aldrig, har denne skribent set en Tenna Ipsen sรฅ overstadig, jublende, hoppende lykkelig, heller ikke der kunne man se alderen trykke. Wild Jessie har vundet mange sejre og mange mesterskaber, men denne sejr var noget helt sรฆrligt for alle de nรฆrmeste omkring banens mangeรฅrige dronning.

Tenna Ipsen jubker da Wild Jessie vinder sit sidste lรธb. Foto Torben Ager

Fรธrst da del รฉt af sejrsceremonien var overstรฅet, og Therese Mikkelsen gik med Wild Jessie langs publikum, mens tonerne af den vemodige men smukke musik lagde sig over hele den vejrmรฆssigt tรฅgede travbane, kunne alvoren ses hos Tenna Ipsen.

Nu stod hun med ryggen til publikum, arm i arm med John Mikkelsen. Og som det ogsรฅ kan ses, eller genses, pรฅ banefotograf Torben Agers mange fremragende fotos fra lรธbsdagen.

Minder om en derbysejr for 55 รฅr siden
Tenna Ipsen stod her blandt andet sammen med sin sรธn Jens Ipsen, som de har gjort sรฅ mange fรธr. Fรธrste gang for mere for 55 รฅr siden pรฅ Charlottenlund Travbane, da den unge Tenna, sammen med et talstรฆrkt publikum, modtog sin far Ernst Petersen efter derbyet i 1962. Han havde netop krydset mรฅlstregen som vinder af รฅrets stรธrste lรธb med hesten Carl Aage.

Hvad skal der sรฅ ske med Wild Jessie i dens otium. Tenna Ipsen fortรฆller:

– Jeg prรธver endnu en gang at fรฅ hende i fol, og til nรฆste รฅr skal hun en tur til Kaj Jensen, Avlscenter Hovhedegรฅrd og tophingsten Great Challenger.

-Jeg synes hun fortjener endnu en chance, selv om det er mislykkes flere gange. Sรฅ hรฅber jeg pรฅ, at det endelig lykkes at fรฅ et fรธl med hende, lyder det store รธnske fra Tenna Ipsen.

Wild Jessie med John Mikkelsen vinder sin sidste start. Foto Torben Ager

Farvel til Lineker, Lamott, Lonely Simoni og Lesek Simoni
Efter Wild Jessie’ sidste optrรฆden var det tid til endnu et ‘farvel og tak’ til endnu flere sejrsheste fra L-รฅrgangen.

38 sejre nรฅede den charmerende Lineker, og de berรธrte ejere fra familien Dam gjorde arbejdsbetingelserne svรฆre for interviewer Michael Kaas Hansen. Stemmerne svigtede, Lineker fรฅr et godt hjem i sit otium. Ved denne store farveldag manglede Stald Ninas smukke sorte perle, den tredobbelte bornholmsmester Lamott. Den nyder nu tilvรฆrelsen pรฅ barndommens marker i Jylland.

To meget fine sejrsheste pรฅ Bornholm i den nu pensionerede รฅrgang fra 2003 var ogsรฅ Lonely og Lesek, begge med Simoni som efternavn. De fik ogsรฅ mange ‘farvel og tak-tanker’, inden sรฆson 2017 pรฅ Bornholm Brand Park lukkede ned.