Flemming Jensen er fuld af lovord om Eenymeenyminymoe, der imponerede i fredagens 4-Ärs hoppelÞb pÄ Lunden.
Eenymeenyminymoe (VÀsterbo Prestige) vandt ubesvÊret i tiden 1.14,2a/2000 meter efter fÞring fra start til mÄl, og fremstÄr efter de to seneste prÊstationer afgjort som Ärgangens pt. bedste hoppe.

-Ja, hun gjorde det rigtigt fint, konstaterer Flemming Jensen lĂžrdag morgen.
-Desuden er der meget at Êndre pÄ endnu og hun langt fra heller ikke fÊrdigudviklet endnu, sÄ der er selvfÞlgelig hÄb for, at hun kan blive endnu bedre.
-Eenymeenyminymoe gÄr med 280 g pÄ hvert ben, og det er der selvfÞlgelig en chance for og en formodning om, at vi kan pille af mÄske sidst pÄ sÊsonen eller nÊste Är, og det vil jo altid gÞre det endnu lettere for hende.
Flemming Jensen har tidligere fejret store triumfer med en anden tophoppe, Mathilde TrĂžjborg (Earthquake), der som 5-Ă„rs ankom til Aalborg-trĂŠnerens stald og siden hen udviklede sig til en af landets bedste elitetravere med rekord 1.10,5a – men kan man pĂ„ nuvĂŠrende tidspunkt forestille sig, at Eenymeenyminymoe pĂ„ lĂŠngere sigt kan blive “en ny Mathilde TrĂžjborg?”
-Mathilde gik ogsÄ lidt hÄrdt vÊgtet i sine unge dage og var ogsÄ en hest, der tÄlte at trÊne og ikke havde problemer med bentÞjet, sÄ pÄ de punkter ligner de to heste hinanden. Eenymeenyminymoe har heller ingen helseproblemer og kan trÊne optimalt, hvilket er to meget vigtige parametre, sÄ det er vel ikke umuligt at hun lidt lÊngere ud i fremtiden kan vÊre med pÄ samme niveau som Mathilde TrÞjborg, siger Flemming Jensen.