TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Dansktrænede heste indkørte 152.000 kroner i Halmstad

af | 7. jul 2023 | Nyheder

Udover den store triumf i Sprintermästaren, hvor danskejede Hustle Rain sejrede samt sejren i amatørløb til danskejede Eldorado med Sune Hansen, så var der syv dansktrænede heste til start og de hentede tilsammen 154.500 SEK i præmier.

High Five med Flemming Jensen var torsdag til start på Halmstad. Arkivfoto Gorm Foro

Flemming Jensen startede tre heste og opnåede to anden- og femteplads.

Golden Rain var chanceløs over for italienske Destiny Effe (Bold Eagle) med Alessandro Gocciadoro, der sejrede sikkert i 1.11.4a/1640 m foran Golden Rain i 1.11.6 – præmie 55.000 SEK.

Derbyhåbet High Five med Flemming Jensen sad længe i spids i 14. løb, men kunne ikke svare J S Camaro (Propulsion) med Stefan Persson, det let gik forbi til sejr i 1.15.3a/2640 m – High Five nummer to i 1.15.5 – præmie 37.500 SEK.

Femtepladsen tog Flemming Jensen med Glorius Rain i det indledende hoppeløb – det gav 15.000 SEK i præmie.

I finalen i Summer Meeting Halmstad havde såvel Henrik Thomsens Mulberry med Jörgen Sjunnesson som Ea med Jeppe Rask kvalificeret sig.

Mulberry kom til at sidde fast i vinderhullet og gik over mål med kræfter i behold på en tredjeplads i 1.13.4a/2140 m – præmie 29.000 SEK, mens Ea med Jeppe Rask nåede en sjetteplads i 1.13.8 – præmie 9.000 SEK efter at have sidder langt nede i feltet undervejs.

Henrik Thomsen havde også Havanna Sotto med til Halmstad, og den fik som Mulberry heller aldrig angrebsplads og sluttede en syvendeplads i 1.14.8/2140 m – præmie 6.500 SEK.

Efter to flotte stayersejre Gordon Dahl-trænede Gangnam Style med Mats E. Djuse meget betroet i Summer Meeting Stayer finale, men den kom aldrig til at spille nogen rolle i løbet og sluttede uplaceret i 1.15.3/3160 m.

Her var Ken Ecce i øvrigt nummer tre efter frisk inderbanekørsel med toptillægshesten Holy Water i 1.14.2/3180 m.

Løbet vandtes af den 4-åprige Dubai Kronos (Ready Cash) med Mika Forss (Jerry Riordan) i 1.15.0/3160 m – præmie 200.000 SEK.