Siden hun var toer med รธjestenen Takeover Takeover den 10. december i fjor pรฅ hjemmebanen har vi ikke set Marie U. Hansen i sulkyen.
Det har der vรฆret en ganske god forklaring pรฅ, Marie?
– Ja, vi har jo fรฅet en lille dreng og sรฅ er der jo ogsรฅ det praktiske med, at jeg lige skulle kunne passe kรธredragten efterfรธlgende. Efter kejsersnittet mรฅtte jeg slet ikke bรฆre noget som helst en mรฅned efter, men det er gรฅet nu og sรฅ mรฅ vi i gang igen, kommer der fra Marie U. Hansen.

Takeover Takeover vinder for Marie U. Hansen pรฅ hjemmebanen – Foto: RH Foto
Knap 30 รฅr gammel og med 35 sejre i 409 starter pรฅ samvittigheden er Marie samboende med Tobias i Glostrup.
– Ja, det gรฅr jo egentlig rigtig godt, men vi ville meget gerne finde et hus ude pรฅ landet sรฅ der ledes i รธjeblikket.
2 gange skal Marie ud torsdag aften pรฅ Nykรธbing F. Travbane, men hvad med trรฆning op til disse starter?
– Ja, det er jo ikke blevet sรฅ meget af det. Jeg har bare lige vรฆret ude og lufte Arthur og sรฅ mรฅ jeg trรฆne videre i dagene op til lรธbene. Jeg er meget spรฆndt og lidt nervรธs, men jeg glรฆder mig til turene.
Hvad synes du selv om chancerne?
– Hvis ikke jeg laver alt for meget kludder i det med Arthur Halbak skal han jo vรฆre en rigtig god chance. Han er dog en gadedreng sรฅ han kan finde pรฅ lidt af det hele. Hvis ikke han galopperer eller finder pรฅ andre narrestreger skal han vรฆre med i sejrskampen.
– Takeover Takeover glรฆder jeg mig meget til at komme ud med igen. Han ser ikke rigtig ud til at have fundet humรธret fra sidste รฅr, hvor det gik over al forventning, men vi mรฅ forsรธge alligevel, slutter Marie U. Hansen inden sรธnnen igen krรฆver hendes opmรฆrksomhed.
