TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Frankrig: Er stemningen vendt?

by | 15. Oct 2026 | Nyheder

Prix de lโ€™Arc de Triomphe er fransk galopsports svar pรฅ travsportens Prix dโ€™Amerique og i รฅr var alle parametre omkring storlรธbet positive.

France Galop har opgjort kassen efter lรธbet og er kommet frem til et sรฆrdeles positivt resultat.

Det totale regnskab for lรธbet, der omfatter sponsering, hotelservice, billetsalg, catering og merchandising viser nemlig en stigning pรฅ ikke mindre end 20% i forhold til i fjor.

Tilskuerpladserne var tรฆt pakkede til Prix xde l’Arc de Triomphe 2026. Foto France Galop

France Galop havde i alt indtรฆgter pรฅ 11.1 millioner Euro i forbindelse med Prix de lโ€™Arc-weekenden 2026 mod 9.2 millioner Euro i fjor.

21% af fremgangen kommer fra sponsorer, B2B hotelservice tegner sig for 26%, billetsalget for 10%, catering for 14% og merchandise for 25%.

Ogsรฅ spillet hos PMU viste positive cifre, idet der blev spillet for nรฆsten 52 millioner Euro โ€“ det er en fremgang pรฅ 7%.

Der var 33.200 tilskuere pรฅ Longchamp og derudover blev lรธbet vist pรฅ 26 Tv-stationer i 175 lande og der var mere end 1.000 omtaler af lรธbet alene i fransk presse.

For andet รฅr i trรฆk vandt Daryz med Mickaรซl Barzelona lรธbet. Foto France Galop

Prix de lโ€™Arc de Triomphe blev for andet รฅr i trรฆk sikkert vundet af Aga Khan-familiens Daryz med Mickaรซl Barzalona og trรฆnet af Francis-Henri Graffard.

Daryz sluttede sin lรธbskarriere med sejren i Prix de Lโ€™Arc โ€“ den har startet 12 gange, vundet 9 sejre, 1 anden og 1 tredjeplads og tjent 3.527.630 Euro.