Den lovende 3-รฅring Gandhi, der er helbroder til bl.a. den internationale toptraver, Valokaja Hindรธ, er mandag solgt til hesteejer hos Flemming Jensen.

Efter tre starter og to sejre er Gandhi (Great Challenger) blev solgt af opdrรฆtteren Jeanette H. Jensen til Stald H, og er gรฅet i trรฆning hos Flemming Jensen.
Allerede pรฅ fredag starter Gandhi for sin nye ejer og trรฆner i Grand Circle 3 รฅrs Championat Consolation i Aalborg.
Gandhi, der trรฆnedes af Kaj Jensen, debuterede den 5. maj i Aarhus, hvor den besatte en femteplads i 1.19,.3a/1800 m.
De 28. maj var den til start i Aalborg, hvor Kaj Jensen kunne bringe den til sikker sejr i 1.17.3a/2140 m og den 7. juni, var det Casper M. Nielsen, der sad i sulkyen, var Gandhi vandt igen โ nu i 1.17.7/2140 m volte.
Gandhi skulle have startet i torsdags i Billund, men da var handlen allerede undervejs, og hesten blev derfor slettet under henvisning til trรฆnerskifte.
Efter en dyrlรฆgeundersรธgelse mandag middag blev handlen endelig afsluttet.
Gandhi tilhรธrer en sรธskendeflok med afstamningen Great Challenger โ Hindรธ Enghave, der omfatter Valokaja Hindรธ 1.09.3 – 7.8 mio. NOK, Brage Hindรธ 1.12.7 โ 577.992 NOK og Ce Hindรธ 1.12.7 โ 87.124 kr.
-Det er selvgรธlgelig altid lidt trist, nรฅr en god hest sรฆlges ud af stalden, men jeg kan da glรฆde mig over at jeg fortsat har en lillebroder til Gandhi og kompagni, der hedder Holger og er efter Broad Bahn, siger Kaj Jensen.
-Holger er godkendt i 1.21.7 og er pรฅ nuvรฆrende tidspunkt ย ikke meget dรฅrligere end de 2-รฅringer jeg startede i Aarhus sรธndag, men han er stor, og derfor skal han ikke starte endnu, siger Kaj Jensen
