Et par overraskelser i form af Twigs Briard med Rene Kjรฆr og Betula Derm med Ken Ecce, betรธd at V5-gevinsten blev pรฅ 35.273 kroner.
8 systemer havde fundet frem til den rigtige V5-kombination i dag pรฅ Charlottenlund Travbane, og nรฅr Norge nu spillede med, sรฅ kunne man tro, at broderparten af gevinstpuljen ville gรฅ den vej.
Nordmรฆndene er jo mest glade for at stikke ud i V5- og V4-spillene.
Af de 8 systemer, der hver vandt 35.273 kroner var imidlertid kun en enkelt fra Norge!
Derimod var der seks systemer, der var spillet hos ATG i Sverige.
To danske spillere โ og de deltes mellem Derby25 og DanToto โ ramte ogsรฅ โ de havde spillet for hhv. 300 kroner og 240 kroner!

Det var Morten Juul-trรฆnede Twigs Briard med Rene Kjรฆr i sulkyen, der fรธrst rensede af, da parret vandt Kรธbenhavns Forรฅrslรธb til odds 18.09 og afkrydset pรฅ 5%.
Det var her Staro McMillan med Steen Juul gjorde comeback og var storfavorit, men parret blev sat af i tredje spor, da de kom i angreb efter 800 meter, og i 1.12-tempo blev det for hรฅrdt for en sรฆsondebutant.
Stald Sottos Twigs Briard, der er dukket op i lรธbene efter at have vรฆret i trรฆning i Frankrig i et รฅrs tid uden at starte, havde sin tredje start for Morten Juul, og han har virkelig fรฅet den 10-รฅrige kรฆmpe til at tรฆnde pรฅ alle cylindere.
Twigs Briard vandt ret sikkert i 1.12.6a/2000 m foran Dortmund med Marc Bรฆk Nielsen, der tog sig forbi Staro McMillan ned gennem oplรธbet โ de fik begge noteret 1.12.8.
Inden sidste afdeling i V5 var vรฆrdien 1.126 kroner.

Eenymeenyminymoe med Flemming Jensen var storfavorit i 5. afdeling, og ville udlรธse en gevinst pรฅ 1.195 kroner, men efter en tรธvende indledning fik Hoppe Derbyvinderen fรธrst sent fat i feltet, og pรฅ oplรธbshjรธrnet lรธb hun ud i galop.
I stedet kunne nu outsideren Betula Dermed Ken Ecce โ afkrydset pรฅ 1% og spillet til odds 28,48 โ vinde sikkert foran Frances Yoda med Rene Kjรฆr og en godt afsluttende sรฆsondebutant, Exclusive Laser med Steen Juul.
Dermed var V5-gevinsten pรฅ 35.273 kroner en realitet.
V5-spillet startede forholdsvis favoritbetonet med sejr til Caviar med Jeppe Juel, der kunne holde angribende Diesel med Ken Ecce fra sig i oplรธbet.

Jeppe Juel slog til igen i 2. afdeling med sรฆsondebuterede Freeze, der ned gennem oplรธbet let fangede fรธrende First Choice med Michael Lรธnborg, der ellers lignede en vinder pรฅ oplรธbshjรธrnet.
Freeze, der ikke havde startet siden september, sรฆsondebuterede i fine 1.14.4a/2000 m og bliver spรฆndende at fรธlge fremover.
Dagens stรธrste favorit i V5-spillet var den hidtil ubesejrede Festival of Speed med Steen Juul i 4. afdeling, og den er fortsat ubesejret.
Steen Juul havde meldt den i et snorestartlรธb med tillรฆg for at den skulle prรธve at kunne gรฅ bagfra, pog derfor blev Festival of Speed ogsรฅ taget roligt fra start, og Juul satte sig indvendigt.

Det var dog ved at gรฅ helt galt, for Festival of Speed ville fremad, og lรฅ meget, meget hรฅrdt pรฅ biddet โ ja, en overgang frygtede man, at den ville kvรฆle sig.
Angrebspladsen kom pรฅ staldsiden med 600 meter tilbage, og i oplรธbet var det kun en hest pรฅ banen โ Festival of Speed.
Steen Juul vandt ogsรฅ med Gasolin, der formรฅede at reparere en ikke uvรฆsentlig galop i fรธrste sving.
Ogsรฅ Ken Ecce kunne dobbeltsejre, idet han ikke blot vandt med Betula Derm
Ken Ecce vandt 1. lรธb med debuterede Game on Butcher, der har en ret sรฅ interessant afstamning med derbyvinderen Stand and Deliver som fader, og med Shelovesyoubutcher som moder er den halvbroder til tophesten Emoji!
Game on Butcher lรฅ undervejs i ryg pรฅ en anden debutant, Leroy med Steen Juul, og pรฅ oplรธbshjรธrnet sendte Ecce sin hest i angreb.
Det var Game on Butcher dog ikke helt med pรฅ, for den brรธd et spor ud.
Ken Ecce fik dog hurtigt den pรฅ andre tanker, og Game on Butcher vandt sikkert i 1.17.5/2000 m foran Leroy i 1.17.8.

Foto Burt Seeger
