Lørdag var Thomas Lind-Holms 3-årige hoppe, Custom med Jason Bartlett ude i sæsonens første qualifier på The Meadowlands og efterlod som vinder i 1.12.3a/1609 m et godt indtryk.
Custom, der er efter Walner og den franske hoppe Goldy Mary, sluttede sæsonen med tre sejre efter trænerskift fra Jim Oscarsson til Per Engblom.
I årets sidste start vandt Custom en finale på The Meadowlands i 1.10.0, hvad der var hendes bedste notering – med førstepræmien på 15.000 dollars kom indtjeningen som 2-åring op på 46.320 dollars.

Med baggrund i den stærke afslutning på sæsonen som Custom havde efter skiftet til Per Engblom, så spændes buen for den kommende sæson, og planen er at Custom på lørdag skal gå endnu en qualifier på The Meadowlands, men skal her yde mere end i går.
Derefter går turen til Oak Grove-banen i Kentucky, hvor der den 5. maj er indledende afdelinger til det nyindstiftede Oak Grove Trotting Derby og Trotting Oaks.
Som hoppe går Custom efter Trotting Oaks, hvor der køres om 30.000 dollars i forsøgene og 300.000 dollars i finalen, der køres den 16. maj.
Misser man cuttet er der et Consolation med 50.000 dollars.
Hingstene dyster om 500.000 dollars i finalen med 75.000 dollars i forsøgene.
