TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Trænerformanden er fortørnet

af | 4. maj 2020 | Nyheder

Kaj Westergaard – som har overtaget formandsposten i Dansk Travtrænerforeningen af 1909 – undrer sig meget over forløbet omkring afviklingen af dagens løb i Aalborg.

-Der er et eller andet sted, hvor remmen hopper af. Det kan ikke være rigtigt, at man ikke kan komme igennem til Rigspolitiet i så vigtig en sag, siger Kaj Westergaard til Travservice.dk.

Kaj Westergaard

-Jeg har været mange år i forsvaret, og med min viden om både forsvaret og politiet, nægter jeg at tro på, at der skal gå over to døgn før der blev truffet en overgørelse om, hvorvidt det var muligt at gennemføre dagens løb i Aalborg.

-Det startede trods alt lørdag eftermiddag, og vi når altså at afvikle 1. løb i dag, inden politiet skrider ind og aflyser løbene. Det er jo at gøre grin med især alle de trænere, der kommer fra andre baner, og jeg bakker 100 % op om Bent Svendsens udtalelser på Fast Track, hvor han bl.a. sagde noget i retning af, at der trænger til at blive luget kraftigt ud i toppen i DTC.

-Men ellers har jeg ikke så meget mere at tilføje her og nu. Jeg er blevet kastet lidt hovedkulds ind i det her (som konstitueret trænerformand, red.) og sidder faktisk lige nu og arbejder på en plan mht. hvordan vi skal gribe det an. Hvilke nogle “knapper” vi skal trykke på etc., men der kommer helt sikkert en udmelding fra trænerforeningen inden for det næste døgns tid eller to, slutter Kaj Westergaard.