Der har floreret mange rygter om de populรฆre รฆresprรฆmier i Derbyweekenden โ Derbyvaserne. Her er, hvad der sker.

I mandags offentliggjorde den gamle bestyrelse i Det Danske Travselskab, at man til รฅrets Derbyweekend ville fรฅ fremstillet en nydesignet Derbyvase, men samtidig har der vรฆret rygter fremme om, at den nye bestyrelse med Kaj Holm i spids havde bestilt de gamle Derbyvaser.
Begge dele er for sรฅ vidt korrekt!
-Vi kan ikke komme ud af den kontrakt, som den gamle bestyrelse har lavet, fortรฆller Kaj Holm, ny formand for Det Danske Travselskab.
-Vi har derfor besluttet, at i Derbyweekenden fรฅr vinderne af de fire storlรธb โ det vil sige Dansk Trav Derby og Dansk Hoppe Derby samt de to Consolationlรธb โ hver en af de “gamle” Derbyvaser, mens de nydesignede Derbyvaser uddeles som รฆresprรฆmier i de รธvrige lรธb, siger Kaj Holm.

Sรฅ de klassiske vindere i Derby og Hoppe Derby samt Consolationvinderne fรฅr altsรฅ Derbyvasen af den type vi hidtil har kendt den.
Den nye bestyrelse i Det Danske Travselskab har i รธvrigt konstitueret sig med Kaj Holm som formand og Klaus Overskov som nรฆstformand.
-Vi holder vores fรธrste mรธde pรฅ tirsdag, og har allerede tegnet flere sponsorater samt har nogle spรฆndende ting pรฅ programmet, som vi vil orientere om efter bestyrelsesmรธdet, siger Kaj Holm.
