På Orkla-banen i Norge vandt de to helsøskende Saga Krobak og Isa Krobak begge løb søndag eftermiddag.

Hvad er odds på at en dansk opdrætter kan have to heste til start på en norsk bane samme dag – og de vinder begge!
Der findes nok en fin matematisk formel, men rent praktisk så kunne man ved at have spillet gevinsten på Saga Krobak videre til Isa Krobak have fået 25.56 gange pengene!!
De to Krobak-heste er begge norskregistrerede fra fødslen – de er opdrættet af Ann-Sofie Esbech Hansen i Brovst og er begge efter Michael’s Turn – Aqua Symphony.
7-årige Saga Krobak, der er i træning hos Vegard Lundstrøm Wolden , fik sin debut i monté og sejrede sikkert for Tuva Marie Groven i 1.17.1/1720 m – præmie 18.000 NOK.
Det var 10. sejr i 33 starter og det er i alt blevet til 233.445 NOK.
Lillesøster Isa Krobak, der er fire år, startede for fjerde gang og kunne på en god afslutning vinde for Edvard Kristiansen i 1.18.8/2320 m – præmie 16.000 NOK.
Isa Krobak, der trænes af Torarin Lamvik, har foreløbig tjent 40.000 NOK i karrieren.
Det er i øvrigt ikke første gang to helsøskende, der er opdrættet af Ann-Sofie Esbech Hansen, vinder løb på samme dag.
I 2020 skete det på Leangen, hvor de dengang 3-årige Hush og 6-årige Scar – helsøskende med afstamningen Great Challenger – Aqua Symphony sejrede.
Så også her var følhoppen Aqua Symphony inde i billedet!!