TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Thomsen til Berlin

af | 21. jun 2017 | Nyheder

NFT-trรฆneren Henrik Thomsen tager til Berlin pรฅ sรธndag for at starte Ready Dream i en forprรธve til det tyske Derby.

I Tyskland er nedtรฆllingen til รฅrets Derby godt i gang og pรฅ sรธndag kรธres en af forprรธverne, Buddenbrock-Rennen, og her starter Henrik Thomsen Ready Dream (ready Cash).

Tyske Ready Dream har blot startet tre gange i karrieren, men vandt sin seneste start i 1.18.5/2000 m.

Ready Dream med Birger Jรธrgensen i sulkyen var en let vinder pรฅ Lunden i 1.18.5/2000 m. Foto Kim Gudmand.

Ready Dreamย ย kommer pรฅ en hรฅrd opgave mod bl.a. Christian Lindhardt-trรฆnede Maxi Cup (Raja Mirchi) med Heinz Wewering i sulkyen – Maxi Cup vandt senest i 1.13.8a/1900 m.

Ogsรฅ Pelle Barosso med Roland Hรผlskath, der i sin forrige start var nummer to til en anden af Christian Lindhardts derbykandidater, Mac Smiley i 1.13.3a/1900 m, er en alvorlig konkurrent at bide skeer med.

Buddenbrock-lรธbet afvikles den tyske derbydistance 1900 meter auto og er doteret med 8.000 Euro.

Deutsches Traber Derby afvikles med indledende afdeling i weekenden 29. og 30. juli og finaler den 5. og 6. august pรฅ Mariendorf-banen i Berlin,