TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Thomas Bonde – eneste danske træner på Solvalla

by | 24. May 2021 | Nyheder

Aarhus-træneren Thomas Bonde starter og kører i 4. løb på Elitlopp-lørdagen – her kan du hente programsiderne!

Slut med at se til fra siden! Nu tager Thomas Bonde selv Lorelei Marie på Solvalla. Foto Kanal 75

Thomas Bonde ville have gerne have startet Lorelei Marie i finalen i Diamantstoet, men her var en tredjeplads i en indledende afdeling ikke nok til at få plads i feltet.

Til gengæld kom Lorelei Marie med i et sprinterløb for heste, der ikke har tjent mere end 550.000 SEK – Lorelei Marie har tjent 385.771 SEK.

Bonde sidder selv i sulkyen bag Lorelei Marie, der i 4. løb har fået en fin startplads som nummer to bag startvognen.

I Harper Hanovers Lopp blev der ikke plads til Team Juel-opdrættede Don Cash med Adrian Kolgjini. Hesten havde ikke points nok – heller ikke selv om Solvalla valgte at give Wild Cards til såvel Ble du Gers som Vitruvio. – Don Cash var først tredjereserve!

Programsider til Elitlopp-lørdagen kan downloades på dette link – klik her