TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Taroks Mindeløb fortjener bedre!

af | 16. dec 2018 | Nyheder

I eftermiddag køres Taroks Mindeløb på Charlottenlund Travbane som et afdelingsløb for heste, der max. har vundet 375.000 kroner –men en gang var det et løb, hvor de allerbedste heste mødtes.

Tarok – hesten vi mindes i dag. Foto Burt Seeger

Når man ser på, hvem der har vundet Taroks Mindeløb gennem tiderne, så kan man ikke undgå at blive nostalgisk.

Især i de første år, hvor løbet blev kørt, var det nogle af datidens allerbedste heste herhjemme, der indtegnede sig i vinderlisten – og på den måde var med til at hædre den mest berømte travhest vi nogensinde får i Danmark.

Hairos, Meadow Roland, Rudolf le Ann var nogle af de tidlige vindere, hvor løbet var udskrevet for hurtigklassen.

Op mod vor tid har løbet haft nye propositioner – et år var det udskrevet for 3-åringer. Det har også været udskrevet med tillæg og fra 2016 som et afdelingsløb.

I 2016 for heste, der ikke havde tjent 350.000 kroner, i 2017 var det for heste, der ikke havde tjent 400.000 kroner og i år er det så for heste, der ikke har tjent 375.000 kroner.

Hver afdeling er doteret med 60.000 kroner med 30.000 kroner til vinderen, og hvis en og samme hest vinder begge afdelinger er der en bonuspræmie på 40.000 kroner, således dagens samlede udbytte kan blive på 100.000 kroner.

I alt er der således afsat 160.000 kroner i samlet præmiesum i Taroks Mindeløb.

Det er mere end der er i samlet præmiesum i Koster Memorial for hurtigklassen, der i år havde en samlet præmiesum på 140.000 kroner.

Der er noget, der ikke stemmer!

I eftermiddag er det heste som Machiavelli, Aqua de Vie,Mescal og Cash Valley, der sikkert vil præge de to løb, der indgår i Taroks Mindeløb.

Løbene på Lunden indledes i dag klokken 13.15, og der er i alt 11 løb på programmet.

Ken Ecce er som bekendt sygemeldt, og hans køreture er overtaget af kolleger

1.løb– nr. 10 Adonis– Birger Jørgensen

2. løb – nr. 1 Cille Gardenia – Steen Juul 

3. løb – nr. 10 Anakin T Dream – Rene Jonassen

5. løb – nr. 1 Betsy -Jørgen Sjunnesson 

6. løb – nr. 8 Global Strategy – Chr. Lindhardt

7. løb – nr. 3 Casino Brick – Birger Jørgensen

10. løb – nr. 2 Global Strategy – Chr. Lindhardt

Desuden udgår 15 Nu Nu Hill i 11. løb.

Baneprogrammet kan downloades på dette link – klik her

I baneprogrammet mangler resultatet fra 2017 – nok fordi,der ikke blev en samlet vinder i de to afdelinger, men alligevel burde resultatet være medtaget.

Winston Laser med John Køhler vandt 1. afdeling, mens Juan, der var nummer to her, vandt 2. afdeling for Peter Ingves.

Måske burde der være en ”pointpræmie”, så der var hvert år var en officiel vinder af afdelingsløbet, Taroks Mindeløb