Taget blæst af tribune på Lunden
Den kraftige storm, der er gået henover Danmark i nat, fik også fat i tagplader på en af de gamle tribuner på Charlottenlund Travbane, der blev revet af,

Det er den gamle ”Konge-tribune” – eller ”den grønne tribune”, der er bygget i 1910, hvor stormen fik fat i tagpladerne, og rev et stykke på op mod 20 meter af.
-Der har virkelig været gang i den, og tagpladerne er blæst over på den anden side af Traverbanevej og ind i skoven, fortæller Michael Juul, direktør på Charlottenlund Travbane.
-Nu skal forsikringsfolk i gang med at vurdere skaderne, og så skal vi i øvrigt igen tale om de gamle bygninger på et bestyrelsesmøde den 8. januar.
-Vi skal også have efterset, om stormen har ødelagt noget på den store hovedtribune. Umiddelbart ser det ikke ud til det, men vi er nødt til at være sikre på, at der ikke er sket bare en lille ting, der på sigt kan udvikle sig til en større skade, siger Michael Juul videre.

-Stormskaden på den gamle tribune betyder intet i forhold til at der kan trænes og afvikles løb på banen, slutter Michael Juul.
Ingen personer eller dyr er kommet til skade ved ulykken.
Den stormramte tribune er bygget i 1910, og er som en række andre bygninger på Charlottenlund Travbane bevaringsværdig.
Tribunepladserne i bygningen ud mod travbanen har været aflukket i flere år.