Fra lørdag den 6. februar klokken 12.00 skal der fremvises en negativ Coronatest ved indrejse til Sverige.
Den svenske regering har netop strammet reglerne for indrejse til Sverige, og det betyder bl.a. at der at alle danskere, der ønsker at krydse grænsen ind i Sverige, SKAL medbringe en negativ covid-19-test, der maksimalt må være 48 timer gammel.
Den nye regel har således betydning for de danske kuske, trænere og staldpersonale, der fremover ønsker at deltage i løbene i Sverige.
I forvejen har der været lignende regler fra dansk side over for svenskere, der ønsker at rejse ind i Danmark.
Læs mere om den nye svenske regel på DTCs hjemmeside, hvor man i artiklen også gør man opmærksom på de problemer amatørkuske kan have ved indrejse til Sverige.
Du finder artiklen pĂĄ dette link – klik her