TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Svendsens fødselsdagssejr gav bonus

af | 25. apr 2017 | Nyheder

Det var ikke blot Bent Svendsen og kredsen om Billie Jean, der var glad for den lidt overraskende sejr i V5-finalen på Racing Arena Aalborg. Det var en spiller, der var ene om at ramme V5 også. Han vandt 101.754 kroner.

Bent Svendsen vinder med Billie Jean til 10 gange pengene og udløser en V5-gevinst på over 100. kroner. Foto Hesselborg Fot

Det lå ikke i kortene til at Bent Svendsen skulle kunne fejre sin 57-års fødselsdag med sejr i Aalborg mandag aften.

Hans tre køreture hørte alle til de mere outsiderbetonede, og de to første endte han da da også uplaceret med.

Men i V5-finalen slog Svendsen til da han fra spor 12 kunne bringe Erik og Steen B. Nielsens Billie Jean (quite Easy) først over stregen i 1.184/2140 m foran foran Ahay med Pauli Andersen i 1.18.5

Det var en sejr til 10 gange pengene.

I V5-spillet havde 53 kuponer overlevet de fire første afdelinger, men af disse havde kun en enkelt kryds ved 12 Billie Jean.

Det udløste DanTotos Dobbelt-op garanti, således V5-gevinsten blev på 2 x 50.877 kroner – eller 101.754 kroner.

Den vindende kupon var på 330 rækker og havde to ugarderede afdelinger.

Havde Ahay holdt hele vejen hjem var gevinsten blevet på 25.438 kroner.

På grund af stormvejret bkev løb over 2140 m afviklet som Linjestart i stedet for autostart. Heselborg Foto

Det stormede bravt i Aalborg i aftes . ja, så meget at man ikke kunne starte løbene med autostart på publikumssiden.

Løbene over 2140 meter blev derfor afviklet som liniestart-løb med startvognen som master – den kørte foran feltet med sammenfoldede vinger.

Afdelingsløbet blev vundet af Aura Garbo (Turbo Sund) som Flemming Jensen startede for første gang. Aura Garbo vandt begge afdelinger, og fik derfor en præmie på 5.000 korner oveni de to gange 7.500 kroner hun fik for sejren. Altså i alt 20.000 kroner.

Opdrætteren Jens Ulrich Nielsen kunne således glæde sig over to sejre til den talentfulde hoppe, der som 3-åring viste meget fine evner, men som slet ikke fungerede i fjor.

Aura Garbo med Flemming Jensen vandt begge afdelinger i afdelingsløbet og tjente 20.000 kroner. Hesselborg Foto

To opdrættersejre blev det også til for Preben Sørensen.

Først var det Peter Jensen-trænede Notorius Flax (Prodigious), der sejrede med Jeppe Juel – i øvrigt foran Notre Flax med Birger Jørgensen  – dem har Preben Sørensen opdrættet sammen med Nils Moreau.

Den anden vinder har Preben Sørensen opdrættet sammen med broderen Frank-

Det var egentrænede Blue Berry Avenue (Goetmals Wood) som Kenneth Andersen kørte til sejr.

Blueberry Avenue med Kenneth Andersen. Hesselborg Foto

Der var også to sejre til Peter Jensen og Jeppe Juel

Udover sejren med Notorius Flax vandt duoen også med debutanten Fighting Gehör (Muscle Mass).