Store præmier og gratis start
10.000 kroner i førstepræmie og gratis start ser ud til at være opskriften på at få fyldte felter. Se bare programmet til Racing Arena Aalborg i aften.
Saturday Night Racing er atter tilbage for enkelt gang – nemlig i aften i Aalborg, hvor banen er værter for et nordisk V65-spil, der indledes klokken 19.40.
Men allerede fra klokken 18.55 er der løb på Racing Arena Aalbirg, der i alt byder på et program bestående af 11 løb.
I V65-løbene er der 10.000 kroner i førstepræmie og gratis start, så det har givet fulde felter i fem af afdelingerne.
Anders Pedersen kan vise sig at være et godt holdepunkt i V65-spillet, idet han har topchancer i 1. afdeling med 2 Battle Quin, i 5. afdeling med 8 Gentleman, som han kører for kollegaen Marc Bæk Nielsen samt 6. afdeling med 10 Balotelli.
I alt er der startmeldt 128 heste i de 11 løb.
Med nordisk spil kan der forventes store puljer – sidste lørdag var omsætningen i V65-spillet på omkring 1 million i danske kroner.
Baneprogrammet kan downloades på dette link – klik her