8-årige Stud Muffin med Flemming Jensen vandt et stayerløb på Åby Travet helt efter behag, og har allerede nu tjent flere penge end den gjorde i hele 2018.

40 meter tillæg var intet problem for Stald HMH I/S’ 8-årige Varenne-søn, Stud Muffin med Flemming Jensen i sulkyen.
Stud Muffin leverede en meget stærk afslutning og vandt uhyre sikkert i 1.13.6/2680 m, hvad der var ny rekord for hesten på distancen.
Fem længder efter besatte Eclipse Boko andenpladsen i 1.14.6.
Der var 40.000 SEK i førstepræmie og dermed har Stud Muffin vundet 130.368 SEK i syv starter i år, hvor det er blevet til tre sejre.
Det er bedre end det resultat Stud Muffin nåede i hele 2018, hvor det blev til 114.265 SEK i 12 starter, hvor den også vandt tre sejre.
Endnu flere penge end Stud Muffin vandt Tack Wee (Armbro Goal), der ejes af Stald Wee, da den besatte en tredjeplads i Åby Nordic Monté Trophy med Michelle Mønster i sadlen.
Her var tredjepræmien nemlig på 68.000 SEK.
Løbet havde en storfavorit i franske Be Mine de Houelle, der dog måtte se sig klart besejret af svenske Ladyofthelake (Offshore Dream) med Anna Erixon, der sejrede i 1.13.2a/2140 m og fik 30.000 SEK i præmie.
Tack Wee på tredjepladsen løb 1.13.6.
Vi noterer også en tredjeplads til svenskejede Callmeawinner (Great Challenger) med Thomas Uhrberg i 1.12.3a/1640 m – præmie 11.000 SEK. Her var Mammen Racings Frances Yoda nummer fem med Christoffer Eriksson i 1.12.5 – præmie 5.000 SEK:
