Overskriften er Jeppe Juels udsagn og handler om hans start i DanToto Dansk Trav Derby med Cool Shadow, der tirsdag formiddag stod til 10 gange pengene hos Bet25.dk.
-Cool Shadow var helt fantastisk i et arbejde mandag, og vi har lige tjekket ham her til formiddag og han er helt OK. Nu venter vi bare pรฅ, at det bliver sรธndag, siger Jeppe Juel til travservice.
-Jeg tror, at Cool Shadow ender helt fremme i Derbyet, og til 10 gange pengene sรฅ skal du bare spille alt hvad du ejer og har pรฅ ham, siger Jeppe Juel.
Jeppe Juel er sรฅledes meget optimistisk med Cool Shadows chancer i Derbyet, mens han ikke forventer at have vinderchance med Cleo Gammelsbรฆk i Hoppe Derby.
-Nej, ret beset sรฅ er der 2-3 stykker, der er bedre end hende, men hun er fint i orden og skal nok gรธre en god figur, siger Jeppe Juel.
Jeppe Juel starter i alt 12 heste i Derbyweekendens lรธb – han skal desuden i sulkyen som catchdriver seks gange.
Blandt de egentrรฆnede tror Jeppe Juel โ udover med Cool Shadow, at han har vinderchancer med sรฅvel Boris Simoni som Caviar, der starter fredag.
Lรธrdag starter Jeppe Juel sidste รฅrs suverรฆne vinder af Dansk Hoppe Derby, Bikini.
-Bikini er kommet pรฅ en meget hรฅrd opgave, og hun er endnu ikke sรฅ hรฅrdt tunet, siger Jeppe Juel.

