TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Slår Mads Petersen til nu?

af | 13. maj 2023 | Nyheder

En løbsdag på Bornholm uden sejr til Mads Petersen er en sjældenhed, men det skete i sidste uge. Går det anderledes i dag?

Bornholms Brand Park indleder sit lørdagsprogram klokken 12.00, og Mads Petersen er til start i fem af de otte løb.

Foreløbig har den regerende kuskechampion blot vundet 2 sejre i år, men står det til baneprogrammet så har Mads Petersen i hvert fald en topchance med Hej Hej Dull i 5. løb – den er vindertippet.

Men inden da kan Mads Petersen være kommet på æresrunde med Hunger Rain i 1. løb og ikke mindst med Catch Me Will i 3. løb – det er i øvrigt den hest, Mads Petersen sidst har været på æresrunde med.

Modsat Mads Petersen er et par andre kuske, der deltager i lørdagens program, kommet fint fra start i år.

Træner John Gommans har vundet 5 sejre og har seks køreture, hvor især Livi Nectar HM i 4. løb er en topchance, og Niels Kristian Hansen har vundet 4 sejre og har fire køreture hvor især Flying Dream i 2. løb og ikke mindst Ghandi Hjortshøj i 6. løb er vinderchancer.

Rene Kjær på en af de ovennævnte heste som en god vinderchance i sit skriv på Bet25 – klik her

Derby25-programmet med tips og oversigter – klik her