TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Sikker sejr til Stald Ritas Grand Art i Cabourg

af | 23. jul 2021 | Nyheder

Efter fin kørsel af Franck Nivard kunne Stald Ritas 5-årige Grand Art vinde Grand Prix de la Ville de Cabourg fredag aften på banen i Cabourg i Normandiet.

6 Grand Art med Franck Nivard på vej mod sejr

Erik Bondo-trænede Grand Art (Prodigious) er kendt for sit vanskelige temperament, men i Franck Nivards hænder opførte den sortbrune hingst sig eksemplarisk – var godt med fra start og kom til at sidde i andet par udvendigt.

I spids sad favoritten, Tjacko Zaz med Yoann Lebourgeois.

Bag fra kom der angreb rundt i opløbssvinget, men Nivard blev siddende, og det skulle vise sig at være en klog disposition.

Ind i opløbet fandt Nivard angrebsplads, trak det norske hovedlag på Grand Art, der svarede villigt og fangede førende Tjacko Zaz til sejr i 1.13.4/2725 meter – og 19.800 Euro – eller cirka 147.000 kroner i præmie.

Vinderodds var 7.60!