TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Sejrhest tilbage i 5+-løbet på Vincennes

by | 12. Feb 2022 | Nyheder

I eftermiddag vender den italienske hoppe Ampia Mede SM med Franck Nivard i sulkyen tilbage i løbene efter en mindre pause – i fjor vandt Ganymede-datteren otte løb i træk inden nederlaget kom.

Ampia Mede SM Foto Gerard Forni

I 2021 gik Ampia Mede SM, der trænes af Fabrice Souloy fra sejr til sejr og præstationerne den elegante hoppe lavede gjorde at talen om en mulig start i Prix d’Amerique blev aktuel.

En plads i Prix d’Amerique-feltet kunne skaffes ved en sejr i Prix Tenor de Baune 2. Juledag, men her galoperede Ampia Mede Sm – sejrsrækken blev brudt og drømmen om Prix d’Amerique forsvandt.

Nu er den 6-årige hoppe atter tilbage i løbene og starter i eftermiddagens 5+-løb på Vincennes med startplads 16 i Prix de Munich over 2100 meter auto.

Fabrice Souloy melder den italienske hoppe klar til at genoptage sejrsrækken, men helt let bliver det nu ikke – alene udgangspositionen – yderst i anden række – gør opgaven vanskelig.

I første række bag startvognen findes kapable heste  som danske 6 Calle Crown med Pierre Vercruysse samt de svenske 7  Dear Friend med Dominique Locqueneux og 8 Global Trustworthy med Alexandre Gocciadoro.

Prix de Munich, der er 3.løb på Vincennes køres klokken 15.15.