TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Rene Sejthen skifter spor i USA

af | 15. nov 2023 | Nyheder

Efter at have arbejdet primรฆrt med travheste hele sit liv, har Rene Sejthen skiftet job i USA, til en trรฆner, der overvejende har pacere i sin stald.

Rene Sejthen

-Det havde jeg ikke lige set komme. Nu er jeg 48 รฅr gammel og har haft med travere at gรธre hele mit liv, men fra nu af er det pacere, det primรฆrt kommer til at handle om, fortรฆller Rene Sejthen til travservice.

I de sidste par รฅr har Rene Sejthen arbejdet hos Lindy Farms i hhv. Connecticut og i Lexington, men for nogle uger siden skiltes parterne.

-Lad os sige det pรฆnt โ€“ min kemi fungerede ikke med staldens fรธrstetrรฆner, siger Rene Sejthen.

Efter splittet drog Sejthen til Florida, hvor han pr. tradition har opholdt sig de seneste vintre og med en stort mobile home var flytningen heller ikke noget problem.

Rene Sejthen havde ikke noget job, da han drog fra Connecticut og til Florida, men var fortrรธstningsfuld โ€“ han skulle nok finde et nyt job.

Og nu er det pรฅ plads.

Rene Sejthen er startet som ansvarlig trรฆner for den stald som trรฆneren Travis Alexander har pรฅ trรฆningscentret Sunshine Meadows i Florida.

Travis Alexander har i flere รฅr vรฆret mere eller mindre privattrรฆner for en stor hesteejer, men har nu har fรฅet nye hesteejere og har derfor udvidet sine aktiviteter – bl.a. med en unghesteafdeling i Florida.

-Der er indkรธbt รฅringer i sรฅvel Lexington som Harrisburg, og dem fรฅr vi herned til Florida for at kรธre til, fortรฆller Rene Sejthen.

-Planen er at vi skal have 32 รฅringer hernede, og jeg har sรฅ hovedansvaret for at kรธre dem til og fรธre dem frem, fortsรฆtter Rene Sejthen.

-I april mรฅned pakker vi sรฅ stalden ned her pรฅ Sunshine Meadows i Florida, og flytter til Mark Fords trรฆningscenter i nรฆrheden af Goshen i staten New York, hvor Travis Alexander har sin hovedstald, slutter Rene Sejthen.

Det er nu 10 รฅr siden Rene Sejthen flyttede til USA, og han har for lรฆngst tabt sit hjerte til den amerikanske livsstil.

Isรฆr det at kunne tilbringe vinteren i solrige Florida og sommeren nordpรฅ i staten New York samt i Lexington, Kentucky passer Rene Sejthen fint.