2020 havde indtil denne fredag ikke været den ventede succes for anpartshesten Evita, men nu vendte billedet og i Hoppesprinten på Billund Travsejrede Evita overlegent.

Dårlige startspor – sammenkørsel!
Det har i år været overskrifterne for den gode 4- års hoppe Evita, der i fjor hævdede sig som en af årgangens bedste heste.
Men bortset fra en sejr i Hoppeprøven i Aarhus så har det overvejende været stolpe ud for Team Evita Racings Wishing Stone-datter.
Heller ikke i Hoppesprinten i Billund sĂĄ det lyst ud, da startpladserne blev offentliggjort.
Her havde Evita igen trukket et højt startspor – her som nummer 7, hvad der er indvendigt i anden række.
Men denne fredag løste det sig for Evita og hendes træner og kusk Morten Friis.
Da samtidig Morten Friis leverede en mesterlig kuskepræstation ved at gå ud efter 800 meter og sørge for at favoritten Eenymeenyminymoe fik tredje spor ned ad langsiden, så kunne Evita på opløbshjørnet sprinte uden om konkurrenterne og forsvinde til en overlegen sejr i ny rekord 1.12.8a/1600 m.
Echo Hill med Jeppe Juel sluttede godt af til andenpladsen i 1.13.3, mens Eenymeenyminymoe med Flemming Jensen blev nummer tre i 1.13.4.