TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Om dopingsagerne i dansk travsport

af | 28. sep 2020 | Nyheder

Uheldigvis har den foderimportør, hvis produkt er under mistanke for at have indeholdt koffein, ikke ønsket at stå frem – trods flere henvendelser. Det har nu fået en anden aktør på fodermarkedet til at fremsende en erklæring.

I sidste uge offentliggjorde Dansk Travsports Centralforbund, at der var tre positive dopingprøver, hvor hestene var testet positive for koffein.

I den forbindelse skrev DTC bl.a. på sine hjemmeside:

Arbejdet har inkluderet en meget tæt fokus på foder, som de forskellige trænere har brugt. Leverandøren har deltaget aktivt og kontaktet sine kunder.
Dette arbejde fortsætter og yderligere information vil følge i takt med, at der er skabt klarhed over

Uvisheden om hvad fodermærke, det er har nu fået Peter Olesen, Natural Brande A/S til at udsende nedenstående pressemeddelelse:

Doping i udenlandsk importeret hestefoder

For ca. et år siden var problemstillingen den samme – et udenlandsk produceret hestefoder indeholdt koffein – firmaet blev i travpressen benævnt ved navn – firmaet tog ansvar og agerede herefter professionelt.

Denne gang nævner den samme presse intet omkring hvilket firma samt produkter der er tale om – med det resultat at samtlige importører som arbejder med færdigvarer eller råvarer fra udlandet er mistænkeliggjort – det er ikke fair.

På vegne Natural Brande A/S som importer de to hestefoder mærker AVEVE og EQUIFIRST kan jeg meddele pressen og den øvrige omverden, at der ikke er fundet doping i de nævnte mærkevarer.

Med venlig hilsen

Peter Olesen

Natural Brande A/S.