TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Oliver L. Nielsen mod stor sæson

af | 16. jun 2023 | Nyheder

Den unge jockey, Oliver L. Nielsen vandt torsdag sin tredje sejr i år og har dermed allerede nu vundet lige så mange sejre som han gjorde i hele 2022.

Ready to Go med Oliver L. Nielsen vandt en meget sikker sejr på Åby.

Blandt torsdagens vindere på Åby Travet var den 23-årige danske jockey, Oliver L. Nielsen, der til daglig er ansat hos Johan Untersteiner på Halmstad.

Oliver L. Nielsen kørte sin svigermoder, Pernilla Larssons Ready to Go (Readly Express) ind til sikker sejr i 2. løb i 1.12.9a/1640 m – præmie 30.000 SEK.

Det var årets tredje sejr for Oliver L. Nielsen i blot 12 starter.

Dermed ser det ud til at han har gode muligheder for at forbedre sit resultat for hele 2022, der var på 3 sejre i 24 starter.

– Jeg arbejder ved Johan Untersteiner med hans ungheste og så har jeg lidt beslagsmed virksomhed på siden af det, fortæller Oliver L. Nielsen til travservice.

Inden for de nærmeste dage har Oliver L. Nielsen tre køreture – på søndag Vaggeryd og på tirsdag på Jägersro.