TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Nyt storløb i Aarhus

af | 6. mar 2018 | Nyheder

Et nyt storløb for hopper ser dagens lys på Jydsk Væddeløbsbane – Preben Munchs Mindeløb, der køres den lørdag den 30. juni med en forventet præmiesum på 170.000 kroner.

Preben Munch der i en mange år var en af Jydsk Væddeløbsbanes førende trænere bliver nu hædret med et mindeløb for hopper – og det er ikke helt tilfældigt,

Preben Munch opnåede nogle af sine største triumfer med hopper – bl.a. med Gulla Hanover, der blev den første danske hoppe, der tjente mere end 100.000 kroner i karrieren.

Preben Munchs Mindeløb køres med indledende afdelinger søndag den 17. juni og finale lørdag den 30. juni – samme dag som Jydsk 4-årings Hoppe Grand Prix.

Desuden indgår et revancheløb den 29. juli også i Mindeløbet, der får en samlet præmiesum på 350.000 kroner.

Preben Munchs Mindeløb er blevet skabt i samarbejde med hans søn, Preben Munch Kjærgaard, der til JVBs hjemmeside siger:

»Jeg glæder mig allerede meget til den første udgave af min fars mindeløb. Min store interesse og lidenskab for travsporten har jeg fået i min barndom gennem ham – og løbet er en måde at både takke og mindes ham. I en årrække har jeg brugt meget af min tid på mit firma IdHAIR Company A/S, men over de sidste par år er travbacillen igen kommet til live for alvor, så jeg har følt, at tidspunktet var rigtigt for at tage næste skridt videre i sporten med Preben Munchs Mindeløb,« siger Preben Munch Kjærgaard.

Preben Munchs Mindeløb er udskrevet for 3-årige og ældre hopper, og der køres tre indledende afdelinger over 1800 meter auto den 17. juni, hvor hestene er inddelt efter:

Under 70.000 kroner i startpræmiesum

70.001 – 200.000 kroner i startpræmiesum

Og over 200.0001 kroner i startpræmiesum

De fire bedst placerede kvalificerer sig til finalen, der køres over 2300 meter med tillæg 20 og 40 meter.

Se hele løbets proposition – klik her