TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Nye tider!

af | 29. jun 2015 | Nyheder

Det hรธrer til sjรฆldenhederne, at der dumper en pressemeddelelse ind omkring et forestรฅende arrangement pรฅ en vรฆddelรธbsbane, men her til morgen kom der en mail.JVB

Det var Jydsk Vรฆddelรธbsbane, der var afsender og budskabet var omkring den forestรฅende Grand Prix-weekend.

Det kan da godt vรฆre at indholdet er kendt og virker selvfรธlgeligt for vore lรฆsere, men vi er nรฆppe de eneste modtagere af denne mail, og det er ย derfor et positivt tegn, som Jydsk Vรฆddelรธbsbane hermed sender.

Det er ikke sikkert, men det er muligt, at denne pressemeddelelse finder vej i hel eller beskรฅret udgave,til spalterne i lokale aviser, i udsendelser pรฅ TV Stationer etc.

Det er jo desvรฆrre blevet sรฅdan i dag, at hestevรฆddelรธbssporten er blevet vรฆk i mediebilledet โ€“ bl.a. fordi sporten ikke har gjort nok for at vรฆre synlig.

Med Jydsk Vรฆddelรธbsbanes pressemeddelelse er der mรฅske varslet nye tider โ€“ pรฅ det omrรฅde โ€“ i hestevรฆddelรธbssporten. Der er ingen garanti for รธget presseomtale – men intiativet kan kun hjรฆlpe pรฅ vej,

Og her fรธlger pressemeddelelsen:

Jydsk 4-รฅrings Grand Prix for 75. gang

Jydsk Vรฆddelรธbsbane i ร…rhus afvikler lรธrdag og sรธndag d. 4.-5. juli รฅrets stรธrste lรธbsdage. I alt 24 lรธb i topklasse med Tuborg Jydsk 4-รฅrings Grand Prix som hovedbegivenhed. I รฅr kรธres lรธbet for 75. gang.situation-JVB

Hvert รฅr siden 1941 har Jydsk 4-รฅrings Grand Prix vรฆret Jydsk Vรฆddelรธbsbanes – og provinsens – stรธrste vรฆddelรธb. Grand prixet er sรฆsonens fรธrste store styrkeprรธve for รฅrets derby-รฅrgang pรฅ travbanen.

I รฅr bliver det 75. gang en grand prix-vinder skal hyldes. Samtidig er lรธbet en illustration pรฅ den udvikling travsporten og avlsarbejdet har gennemgรฅet. I 1941 kunne hesten Czar Hoping sรฅledes nรธjes med at tilbagelรฆgge distancen i kilometertiden 1.30,9 (svarende til en gennemsnitsfart pรฅ 39,6 km/t) for at vinde Jydsk 4-รฅrings Grand Prix. Vinderen pรฅ sรธndag skal forventeligt lรธbe en kilometertid omkring 1.16,0 (47,3 km/t) for at lรธbe med sejren. Vinderhestens ejer scorer 250.000 kroner i sรธndagens grand prix, mens der om lรธrdagen er 135.000 kroner til vinderen i de fireรฅrige hoppers store opgรธr, Tuborg Jydsk 4-รฅrings Hoppe Grand Prix 2015.

Blandt hingstene er Skive-hesten Winston Sisa med Jan Dahlgaard den store forhรฅndsfavorit, mens favoritskabet i hoppernes grand prix er delt mellem de to staldkammerater fra Aalborg-trรฆner Peter Jensens stald, Verify Dust med Jeppe Juel i sulkyen og Viola Vang, der kรธres af Kasper K. Andersen,

ยปร˜nsker man at opleve travsporten nรฅr den er bedst sรฅ er det i grand prix-weekenden man bรธr lรฆgge vejen forbi Jydsk Vรฆddelรธbsbane. Vi forventer i omegnen af 4000 tilskuere sรธndag og lidt fรฆrre om lรธrdagen,ยซ siger Michael Stitz, forretningsfรธrer og eventchef ved Jydsk Vรฆddelรธbsbane.

ยปGrand Prix-weekenden er รฅrets ubetingede hรธjdepunkt – en folkefest, hvor topsport, hygge og spรฆnding gรฅr op i en hรธjere enhed. Heldigvis indikerer vejrudsigten for weekenden ideelle forhold for bรฅde de aktive og publikum i vores skรธnne omgivelser. Alle bรธr unde sig selv at opleve en grand prix-dag pรฅ Jydsk Vรฆddelรธbsbane,ยซ siger Michael Stitz videre og erindrer om, at man altid er velkommen til at medbringe frokostkurven til en familiefrokost i det grรธnne pรฅ Jydsk Vรฆddelรธbsbane.

Lรธrdag d. 4. juli fra kl. 13.15:ย 2 galoplรธb og 10 travlรธb med Tuborg Jydsk 4-รฅrings Hoppe Grand Prix som hovedbegivenhed.

Sรธndag d. 5. juli fra kl. 13.15:ย 12 travlรธb med Tuborg Jydsk 4-รฅrings Grand Prix som hovedbegivenhed.