TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Morten Friis: Jeg blev snydt for sejren!

af | 8. jan 2024 | Nyheder

Skive-trรฆneren Morten Friis er bestemt ikke enig med dommernes afgรธrelse i mandagens 3. lรธb i Skive.

Tour Eiffel (indv.) vinder foran Diamant ร˜stervang (midt) og Go On Gardenia., Foto Flemming Andersen

Kunne Diamant ร˜stervang have vundet lรธbet, hvis den havde haft frit spor i oplรธbet?.

Ja, mener kusken, Morten Friis.

Nej, mener Landsdommer Uffe Mรธller.

-Jeg er slet ikke i tvivl om, at jeg kunne have vundet lรธbet med Diamant ร˜stervang, hvis Michael (Lรธnborg) havde holdt sit spor og ikke trukket ud i banen.

-Samtidig blev vi trรฆngt ude fra af Knud (Mรธnster) med Go on Gardenia, sรฅ vi endte op som i en sandwich uden at kunne komme nogen steder.

-Jeg kan slet ikke forstรฅ at dommerkomiteen ikke kan se, at hvis Michel skal holde sit spor, sรฅ gรฅr det ud over hans drivning og hans hest gรฅr i stรฅ.

Mรฅlfoto fra oplรธbet

-Diamant ร˜stervang havde let vundet det lรธb, hvis vi havde haft frit spor, og i mit sind er der ingen tvivl om, at dommerkomiteen skulle have benyttet deklasseringsreglen og givet Diamant ร˜stervang sejren, siger Morten Friis.

Mens Landsdommer Uffe Mรธller var altsรฅ af en anden opfattelse.

-Episoden skete sรฅ sent i oplรธbet, sรฅ vi vurderer at Tour Eiffel ville have vundet lรธbet under alle omstรฆndigheder, sagde Uffe Mรธller til Bet25 Live.

Derfor blev deklasseringsreglen ikke brugt โ€“ indlรธbsrรฆkkefรธlgen stod fast, men sรฅvel Michael Lรธnborg som Knud Mรธnster fik hver en bรธde pรฅ 800 kroner for ikke at holde bane i oplรธbet.

Se lรธbsfilmen pรฅ dette link โ€“ klik her

I รธvrigt pรฅdrog Knud Mรธnster sig endnu en dom for trรฆngning – det skete i det fรธlgende lรธb med Hugo Boss Shadow, der besatte en fjerdeplads.

Her fik Knud Mรธnster 800 kroner i bรธde samt 3 dages udelukkelse for trรฆngning (22.- 24. januar)