TRAVSERVICE โ€“ GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice pรฅ facebook

Mads Hviid atter udelukket

af | 7. feb 2022 | Nyheder

I fredags kunne Mads Hviid vende tilbage i lรธbene efter en 14 dages udelukkelse, men nu er Team Juul-medarbejderen atter sat pรฅ sidelinjen.

I sรธndagens 7. lรธb var Mads Hviid storfavorit med Dempsey Cloc og var fรธrende ind i oplรธbet.

Imidlertid holdt han ikke bane, men uden indflydelse pรฅ lรธbets resultat, og det blev af Dommerkomiteen takseret til en bรธde pรฅ 1.200 kroner samt udelukkelse i perioden 20. februar โ€“ 6. marts.

Det virker umiddelbart som en meget hรฅrd dom โ€“ ogsรฅ set i lyset af at Casper M. Nielsen i Skive i lรธrdags fik 600 kroner i bรธde for den samme forseelse, men hvor det รฅbenlyst havde indflydelse pรฅ lรธbets resultat, da en konkurrent fik angrebsplads.

Det var ikke tilfรฆldet sรธndag eftermiddag for Mads Hviid.

Men nรฅr Mads Hviids straf alligevel er korrekt โ€“ om end hรฅrd – sรฅ er det fordi det er tredje gang inden for en fire ugers periode at Mads Hviid forsynder sig i oplรธbet.

-Mads Hviid fik to bรธder for ikke at holde bane i oplรธbet, da han kรธrte i Aarhus den 14. januar, og derfor skal han ifรธlge reglerne have en hรฅrdere straf for samme forseelse, siger Kim Kabling, Overdommer pรฅ Charlottenlund Travbane.

-Jeg mรฅ indrรธmme, at hvis man holder Mads Hviid og Casper M. Nielsens to domme op mod hinanden, sรฅ er der for stor forskel, og jeg har da ogsรฅ noteret, at forseelser, hvor en anden konkurrent fรฅr opnรฅr en fordel, skal vi nok se hรฅrdere pรฅ, siger Kim Kabling.

I Aarhus vandt Mads Hviid med sรฅvel Enjoy the Game som med Elsztain og fik i begge lรธb bรธder pรฅ hhv. 300 og 200 kroner.

Den 7. januar fik Mads Hviid en bรธde pรฅ 1.200 kroner samt en udelukkelse i tiden 21. januar – 3. februar for trรฆngning kort efter start.

Sรธndag eftermiddag fik ogsรฅ Maria Svendsen bรธde og udelukkelse pรฅ Lunden โ€“ 400 kroner samt udelukkelse i 14 dage fra den 20. februar for uforsigtig kรธrsel.