TRAVSERVICE – GIVER DIG VIDEN OG NYHEDER OM TRAVSPORT I HELE VERDEN!

Nyheder


Find travservice på facebook

Lunden: Derfor fik Pierre Belloche 1.000 kroner i bøde

af | 1. sep 2025 | Nyheder

Efter 1. løb, hvor Belloche var blevet nummer to med Meslois, kørte han ud med sin anden hest, Mystic Meslois, som Robin Bakker havde kørt i samme løb, for at teste den i et hurtigt arbejde

Den franske træner Pierre Belloche havde søndag to 2-åringer til start i 1. løb, der begge er i træning hos Paul Hagoort i Holland.

Selv kørte Belloche Meslois, som besatte en andenplads bag den sikre vinder Menza, mens Mystic Meslois med Robin Bakker efter galop blev nummer fire.

Efter at have kørt i stald med Meslois, overtog Pierre Belloche linerne  til Mystic Meslois og kørte den ud på banen igen.

Her kørte han 600-700 meter med den i toptempo – og det blev bemærket af officials på banen, der gav Pierre Belloche en bøde på 1.000 kroner.

-Det var en klar overtrædelse af dyreværnsbestemmelserne – sådan noget gør man bare ikke, siger Peter Stenaa fra DTC.