Situationen i Det Danske Travselskab/Charlottenlund Travbane betyder, at banens bestyrelse ikke kan underskrive en banekontrakt med Dansk Hestevæddeløb, der indgår i Sveriges-aftalen.
Tirsdag den 25. januar kl. 12.00 var af Dansk Hestevæddeløb sat som deadline for landets væddeløbsbaner til at underskrive og returnere en banekontrakt.
Banekontrakterne udgør en dokumentation, der skal indgå i Sveriges-aftalen.
Men da bestyrelsen i Det Danske Travselskab ikke er beslutningsdygtig i henhold til selskabets vedtægter, så kan banekontrakten for Charlottenlund Travbane tidligst underskrives efter den ekstraordinære generalforsamling torsdag den 27. januar.
– Det er korrekt at Det Danske Travselskab ikke er beslutningsdygtig før de har afholdt deres ekstraordinære generalforsamling torsdag. Det giver os udfordringer men vi finder en vej, løser tingene og arbejder pÃ¥ at komme i mÃ¥l asap, skriver John Kirketerp, formand for Dansk Hestevæddeløb i en svarmail til travservice.dk.